imageedit_2_8570467069.png

הרגעה והרדמה כללית בחיות מחמד - למה ואיך

ד'ר ענבל פלד 

אילו יכולנו לדבר עם חיות המחמד שלנו, ניתן היה לצמצם את השימוש בהרדמה לצורך פעולות שונות. למשל ניתן היה לבקש מהכלב שלנו לשכב בשקט ולפתוח את הפה בזמן שאנו מנקים את שיניו, או לשכנע את חתול החצר להושיט את רגלו כאשר אנו רוצים לדגום ממנו דם .

אולם עד שיום זה יגיע, כאשר אנו ניגשים לחיה מפוחדת או כואבת, הרדמה או טשטוש הם אמצעי עזר חשוב ברפואה ווטרינרית. למראת השימוש הנרחב באמצעי זה, עדיין קיימת דעה מוטעית לגבי סכנות ההרדמה, במיוחד כשמדובר בבעל חיים מבוגר. הבנת התהליך והסכנות האפשריות , מאפשרת לנו לקבל החלטות נבונות בנוגע לטשטוש או הרדמת חיית המחמד. 

הרדמה או הרגעת החיה מושגת על ידי שימוש בחומרים אשר מביאים אותה למצב של ערפול חושים או חוסר הכרה זמני, דבר המאפשר בדיקות וביצוע פעולות רפואיות בבעל החיים.

קיים מגוון רחב של חומרי הרדמה וטשטוש במרפאה הווטרינרית והשימוש בהם הוא יום יומי.

החומרים ניתנים בהזרקה (לשריר או לווריד) או בגז.  ברוב המקרים נעשה שימוש משולב של מספר חומרים. בחירת החומרים נעשית על פי שיקול דעתו של הווטרינר כאשר הוא מביא בחשבון את סוג החיה, גיל החיה, מצבה הבריאותי והפעולות שעליו לבצע.

מהו טשטוש/הרגעה ומדוע משתמשים בו:

 • טשטוש החיה מבוצע לרוב בהזרקה ומביא אותה למצב של ערפול חושים ורוגע. לא מדובר בהרדמה עמוקה ובעל החיים עשוי להגיב חלקית לגירויים חיצוניים.

 • מטרת הטשטוש היא לאפשר לווטרינר לבדוק חיה מפוחדת ו/או כאובה אשר תתנהג בתוקפנות אם ננסה להתקרב או לגעת בה.  כמו כן, לעיתים גם בדיקה פשוטה וללא כאב עשויה להכניס את החיה לסטרס ולהשפיע על התנהגותה ושיתוף הפעולה שלה בביקורים עתידיים במרפאה.  במצבים אלו נשקול להרגיע אותה מראש ובכך נאפשר לה חוויה חיובית יותר במרפאה.

 • מטרה נוספת היא להפחית את כמות החומר הנדרש לצורך הרדמה עמוקה בהמשך.

 • ולבסוף:  מלבד הרגעה וערפול חושים, מרבית חומרי הטשטוש פועלים גם כמשככי כאב. ידוע היום כי מניעת כאב לפני פעולה ניתוחית, מסייעת להחלמה מהירה יותר, ומידת סבל נמוכה יותר לאחר הניתוח.

הרדמה כללית :

לרוב, ההרדמה הכללית ניתנת דרך דרכי הנשימה. מכונת ההרדמה מספקת תערובת של חמצן וגז הרדמה אותה בעל החיים נושם דרך מסכה או דרך צינור) טובוס(  שהוחדר לקנה הנשימה.  בסיום הניתוח החיה מנותקת ממכונת ההרדמה, היא מפסיקה לשאוף גז הרדמה לריאותיה ומתחילה להתעורר.

ההליך המתואר אינו נטול סיכונים, במיוחד בבעל חיים מבוגר או חולה.  אולם ניתן למזער את הסיכונים באמצעות מספר בדיקות מקדימות. הכוונה לבדיקת דם, בדיקת שתן, צילום בית חזה וא.ק.ג  (בדיקת הפעילות החשמלית של הלב)

לא בכל המקרים יש צורך לבצע את כל הבדיקות. בחירת הבדיקות הרלוונטיות נעשית על פי שיקול דעת של הווטרינר.

ממצאי הבדיקות הללו, מכתיבים את המשך התהליך. בכדי שבעל החיים יוכל לעבור הרדמה מלאה במינימום סיכון,  יש לטפל בבעיות שהתגלו ואף לשקול דחיית ניתוח מתוכנן במצבים מסוימים.

 

חשוב לדעת כי אמצעי ההרדמה המודרניים הם בטוחים מאוד לשימוש.  הסיכוי למוות עקב הרדמה הוא נמוך מ-1%. בעלי החיים הבודדים שבכל זאת נפטרים במהלך הרדמה הם בעלי חיים חולים מאוד או כאלו הנמצאים במצב קריטי

 

להלן מספר שאלות אותן כדאי לשאול את הווטרינר לפני שמתוכננת הרדמה לחיית המחמד שלכם:

 

 • האם תבוצע בדיקת דם לפני ביצוע ההרדמה? הפרמטרים אותם חשוב לבדוק הם:  ספירת הדם אשר מספקת מידע לגבי הכדוריות האדומות והלבנות , רמת המוגלובין ומספר טסיות הדם, ובדיקה ביוכימית אשר בוחנת תפקודי כבד וכליה,  רמות חלבון , סוכר ומלחים.

 • האם ניתנים נוזלים דרך הוריד במהלך ההרדמה?  חשיבות מתן הנוזלים היא במניעת ירידת לחץ דם הנגרם מחומרי הרדמה מסוימים.  כמו כן,  דרך הקטטר התוך ורידי ניתן לספק תרופות חירום במידת הצורך.

 • האם בעל החיים מחומם במהלך ההרדמה?  כל בעלי החיים, במיוחד חתולים וכלבים קטנים, סובלים מירידה בטמפרטורת הגוף במהלך הרדמה.  הדבר גורם להתאוששות איטית יותר ואף עלולה להתפתח היפותרמיה מסכנת חיים.  לכן חשוב שבעל החיים יחומם כאשר הוא מורדם.

 • האם נעשה שימוש במכונת הרדמה והאם מוחדר צינור לקנה הנשימה? דרך הצינור מוזרם גז ההרדמה אך גם חמצן.  בנוסף זוהי הדרך להבטיח שבעל החיים לא ישאף בטעות תוכן קיבה אם הוא מקיא.

 • באילו שיטות ניתור משתמשים? כאשר בעל החיים מורדם חשוב לעקוב ולנתר אחר מדדים חשובים כגון נשימה, רוויית חמצן , דופק ועומק הרדמה.

לשם הרדמה בטוחה נחוץ גם שיתוף פעולה מצדכם, הבעלים:

 • הקפידו למלא אחר ההנחיות הניתנות לכם לפני הגעה לניתוח.

 • וודאו כי חיית המחמד שלכם לא אכלה ב-8 שעות האחרונות.

 • היו ערוכים לטיפול והשגחה כשבעל החיים חוזר הביתה.  לעיתים השפעת חומרי הטשטוש נמשכת גם אחרי שחיית המחמד משוחררת לביתה.  יש להגן עליה מפני קור או חום קיצוני, ואין להניח אותה על מקום גבוה כגון מיטה או ספה כי היא עלולה ליפול. ספקו לה שמיכה רכה על הרצפה, הימנעו מגירויים מיותרים כגון אור ורעשים חזקים, וודאו כי אם ישנם בעלי חיים נוספים בבית או ילדים קטנים,  הללו לא יציקו לה.

 • הגשת מזון ושתיה אחרי הרדמה תינתן על פי הנחיות הווטרינר. ככלל , אין להאכיל או לספק שתיה לפני שחיית המחמד חזרה בערנות מלאה.

אלופציה X 2.jpeg
אלופציה X.jpeg