היפותירואידיזם בכלבים - תת תיפקוד של בלוטת התריס


היפותירואידיזם

היפותירואידיזם ("תת-פעילות של בלוטת התריס") נגרם עקב פגיעה בייצור או הפרשה של הורמוני תירואיד על ידי בלוטת התריס. מעל 95% ממקרי תת-פעילות של בלוטת התריס נגרמים עקב תפקוד לקוי או הרס של בלוטות התריס עצמן הממוקמות בצוואר. הגורמים להרס הבלוטות אינם ברורים אך קימות הוכחות חזקות לנטייה בקרב גזעי כלבים מסוימים לפתח היפותירואידיזם: גולדן רטריבר, דוברמן פינצ'ר, סטר אירי, בוקסר, שנאוצר מיניאטורי, דקל ופודל, כולם בעלי נטייה מולדת. גם כלבים מעורבים יכולים לחלות במחלה. הגיל בו פורצת המחלה הוא לרב 4-7 שנים וכלבים מתחת לגיל שנתיים כמעט ולא מושפעים.

סימנים קלינים

הסימנים הקלינים של היפותירואידיזם מתפתחים לאט ובהדרגה. מכיוון שהורמון התירואיד משפיע על חילוף החומרים בגוף, שינויים מטבולים באים לידי ביטוי: ירידה ברמת הפעילות, אובדן הכושר הגופני, עליה במשקל (ללא עליה בתיאבון) וקשיי תיפקוד בטמפרטורות נמוכות. ישנם כלבים המראים את כל הסימנים הנ"ל, חלק מהסימנים או אף אחד מהם. שינויים דרמטולוגים מופיעים במקרים מסוימים: התקרחות ודלילות פרווה הדרגתיים ופגיעה באיכות הפרווה (יבשה ומלאת קשקשת). בחלק מהכלבים מקריח הזנב, תופעה הנקראת: "זנב עכברוש". בדומה למחלות הורמונליות נוספות, אזורי הראש והגפיים נותרים נורמליים. העור באזורים הקרחים עלול להתעבות ולהפוך כהה (היפרפיגמנטי). כלבים הסובלים מהיפותירואידיזם רגישים יותר לזיהומי עור ודלקות אזניים משניות.

אבחנה

מאבחנים היפותירואידיזם באמצעות בדיקות של רמות הורמוני תירואיד בדם. תרופות ומחלות מסוימות גורמות לירידה בערכי הורמוני התירואיד ולכן מומלץ לחזור על בדיקות הדם תוך 1-3 חודשים. במצבים אלו, ערכי הורמוני התירואיד יחזור לתחום הנורמלי עם הפסקת התרופות או החלמה מהמחלות הנלוות.

טיפול

טיפול בהיפותירואידיזם הוא פשוט ואינו יקר באמצעות טבליות המכילות הורמוני תירואיד סינטטיים, הניתנות יומיום לכל החיים. לאחר חודש, נידרשת בדיקת דם נוספת של רמות ההורמונים בזמן קבלת התרופות להתאמת מינון התרופה ובהמשך, אחת לשנה. שיפור במצב העור נראה לאחר חודשים ספורים.

#בלוטתהתריסבכלבים #היפותירואידיזם #עליהבמשקלכלבים #ירידהברמתהפעילותכלבים

פוסטים
פוסטים אחרונים
ארכיון
תגיות
No tags yet.
עקבו אחרינו